Michaela Smékalová

Michaela Smékalová, Řecko

"Kdybych věřila na náhody, řekla bych, že má první cesta do Řecka byla jen jednou z nich."

Bylo to v roce 2002, kdy jsem měla těsně před maturitou a na naši střední školu dorazil e-mail odkudsi z Řecka z hotelu Colossos Beach s nabídkou letní brigády u moře. Abych byla naprosto upřímná, k odjezdu do neznáma mě tehdy neinspirovala až tak touha po samostatnosti, slunci, moři a penězích, jako spíš pocit, že přece nemůžu nechat odjet svého tehdejšího přítele samotného :).

Pracovní stáž v hotelu

Musím podotknout, že v roce 2002 jsme ještě nebyli členským státem EU, získat práci a tehdy i povolení v Řecku bylo tím pádem daleko složitější než teď a letecké spojení Praha – Rhodos (kde se hotel nachází) bylo více než mizerné (na cestě tam jsme přestupovali v Amsterdamu a na cestě zpět ve Frankfurtu). Tohle všechno je teď daleko jednodušší.

Hned po příletu na ostrov si nás vyzvedl zaměstnanec hotelu a odvezl nás tam. Naším pracovištěm byl obrovský luxusní hotel hned na pláži a od největšího centra nočního ostrovního života vzdálený asi 1 km. Byli jsme rozděleni na pracovní pozice číšníků v restauraci a obsluhy denního a nočního baru. Ubytování nám poskytl hotel ve svém technickém zázemí, jak tomu v tak velkých objektech bývá. Stravu taktéž zajišťuje hotel, vždy se jedná o stejnou stravu, která je poskytována hostům.

V případě sezonních prací v turistických zařízeních je zvykem, že brigádníci mívají 1 den volna v týdnu. Tyhle dny jsme využívali k poznávání ostrova, lenošení na pláži nebo k obchůzkách četných nočních barů a diskoték...

Pracovní léto na Chiosu

Pro práci v zahraničí potřebujete znát minimálně jeden cizí jazyk – to snad ani zmiňovat nemusím. Nejdůležitější je domluvit se anglicky, když k tomu umíte německy a v současné době i rusky, je to obrovská výhoda. Já osobně jsem se díky nové kamarádce Řekyni začala učit i řecky.

A zde se dostávám k tomu, jakým způsobem vlastně tento „náhodný“ výlet na řecký ostrov Rhodos poznamenal můj život do budoucna. Nechtěla bych, aby to znělo nějak pateticky, nadneseně či přehnaně, ale bylo to zcela zásadním způsobem :). Svou snahu naučit se aspoň základy řečtiny jsem zúročila natolik, že mám dnes v šuplíku magisterský diplom z oboru Novořecký jazyk a literatura z Masarykovy univerzity.

Při sklízení špinavých talířů ze stolu švédské delegátky jsem se zařekla, že tuhle práci chci dělat také. Mezi lety 2008 a 2012 jsem si to splnila a pracovala jako delegátka pro české cestovky na různých řeckých ostrovech.

Studijní pobyt na Kypru

Studium řečtiny mi umožnilo strávit půl roku na Kypru v rámci výměnného studijního pobytu Erasmus. V zimě roku 2008 jsem absolvovala dvouměsíční pracovní stáž na Zastupitelském úřadě (ambasádě) České republiky v Athénách. Po absolvování studia na vysoké jsem nastoupila do ostravské cestovky, která se specializuje pouze na poznávací zájezdy a jednou z mých hlavních destinací je právě Řecko. Řecký jazyk také vyučuji na jazykové škole.

A pak že existují náhody – dle mého názoru určitě ne. Řecko a řečtina se od roku 2002 stala neoddělitelnou součástí mého života.

Samozřejmě, že můj osobní příběh týkající se práce v Řecku a mého následného vztahu k němu, je v jistém smyslu slova extrémní... Ale kdo jiný může poradit, zajistit, zařídit, domluvit praxi či brigádu v zemi, kterou poprvé poznal právě jako obyčejný letní brigádník a i přes některé třecí plochy mezi českou a řeckou mentalitou si tuto zemi neobyčejně zamiloval?

Letní brigáda v Řecku nemusí změnit váš život do takové míry jako změnila ten můj, ale určitě vám zaručí několik měsíců strávených u moře, v příjemném středomořském klimatu. Domů se vrátíte opálení, schopní komunikovat v cizím jazyce a obohacení nejen o zážitky z nových míst, ale i o přátele.