Maria a Tereza

Maria a Tereza, pracovní pobyt na ostrově Kypr

Už je to téměř rok, co jsem se rozhodla, že se vrátím zpět na Kypr. Ze zkušenosti vím, že není zase tak jednoduché odjet jen tak a hledat si práci a bydlení, tak jsem se rozhodla, že využiju služeb pracovní agentury praceumore.cz, na kterou jsem dostala doporučení. S paní Smékalovou jsem se spojila telefonicky a domluvili jsme se na postupu. O mém nápadu jsem se zmínila před kamarády, slovo dalo slovo a jela se mnou i má kamarádka. Z důvodu našich výpovědních lhůt jsme mohli odcestovat až v červnu, ale už v březnu jsme věděli, že práci máme zajištěnou.

Maria, Tereza

Vybrali jsme se lokalitu Lemessos, což je druhé největší město na Kypru a turisty velmi vyhledávané. Paní Smékalová nám zajistila práci v 5* hotelu The Royal Apollonia, který sídlí přímo na turistické třídě a je zákazníky velmi vyhledávaný, zejména pro svou pověst příjemného kolektivu a výbornou kuchyni.

Bylo domluveno, že nás v den příjezdu na letišti z hotelu vyzvednou a ubytování jsme měli zajištěno přímo na hotelovém pokoji. Na letišti nás čekal řidič a dovezl nás k hotelu. Pár dní jsme bydleli na hotelu a přes léto, kdy je hotel plný, jsme měly zajištěné ubytování v apartmánech, které jsou 5 minut od hotelu. Apartmány byly celkem v pohodě, ale nelíbilo se nám, že jsme 4 holky na jednom pokoji, proto jsme kontaktovaly paní Smékalovou, ta se spojila s hotelem a do pár dnů byl problém vyřešen. Byly jsme přestěhované do jiného apartmánu, který měl 2 pokoje.

Nebudu říkat jak je to skvělé, protože práce na hotelu není lehká, je to hodně náročné, ne každý to vydrží a občas každému ujedou nervy, ale na druhou stranu poznáte nové lidi z různých koutů světa. Kypr je ostrov, kde 8 měsíců v roce svítí slunce, neprší, a tak můžete být denně u moře. Hotel sídlí v místě, kde jsou bary, taverny, obchody, takže noční život je zde v plném proudu. Práce je prostě práce a zábava je zábava. Pracuje se 6 dní v týdnu a jeden den volna, volno není každý týden ve stejný den, někdy si říkám, že to šéf rozděluje podle „nálady“  Pracuje se 9 hodin denně, a většinou tzv. split, tzn. dělená směna od 8 do 12, pak 6 hodin pauzy a pak od 18 do 23. My s kamarádkou tuto pauzu využíváme u moře, na sluníčku nebo po obchodech nebo na kávičku….

Tereza, Maria

Protože se nám tu zalíbilo, rozhodly jsme se s kamarádkou zde zůstat i po skončení smlouvy s agenturou. Hledáme si vlastní bydlení, protože nechceme stále bydlet na svém pracovišti. V prosinci jsme měly měsíc volna, protože se hotel rekonstruoval, ale tento měsíc jsme měly zaplacený celý. Za každý odpracovaný měsíc máte nárok na 2 dny dovolené, a protože jsme zde odpracovaly 6 měsíců, tak jsme měly nárok i na polovinu 13. platu. Letenky, jak je uvedeno ve smlouvě s agenturou, nám byli také proplaceny v plné výši. Náš hotel je jeden z mála hotelů, který je otevřen celý rok, ne jen na sezonu, takže je vhodný pro toho, kdo hledá dlouhodobější práci.

Dostupnost do centra, k lékaři nebo do Mariny je zde dobrá. Když jsem potřebovala jet do nemocnice, spojila jsem se s paní Smékalovou, jak mám postupovat, zda se na ni můžu popřípadě obrátit, kdybych náhodou nerozuměla a ve všem mi bylo vyhověno.

Co se týče jazykových dovedností, nemusíte mít strach, jsou zde trpěliví a snaží se pomoct, že to třeba vysvětlí jinak, tak, abyste pochopili, co po Vás chtějí. Během chvilky se ale rozmluvíte. V loňském roce jsme se tady sešla dobrá parta lidí, většina byla z Polska, takže domluva byla bez problému. Výhodou je, pokud ovládáte ruštinu, 90% klientely jsou Rusové a také dost spolupracovníků je z Ruska. I co se zákazníků týče, tak většina je v pohodě, ale najdou se i protivní, ale i mezi nimi potkáte zajímavé i slavné lidi nebo sportovce, jako ruské hokejisty, nebo teď zrovna máme na hotelu Srbský fotbalový tým Partyzán, nebo třeba prezidenta Kataru.

Co se týče volných dní, tak je můžete využít cestováním, není problém si zde půjčit auto nebo jet přes organizovaný výlet hotelem. Kypr je místem, kde zde zrodila bohyně krásy Afrodita a je zde plno míst, které stojí za to navštívit.

Co se týče cen, tak pivo v barech většinou kolem 2 euro, gyros 3,50 euro, víno kolem 4 euro. Ale hotel zajišťuje stravu, takže za potraviny téměř neutratíte, jen když se Vám nechce třeba o volném dni do jídelny pro zaměstnance, když jste v práci, tak jak po snídaních, obědech i večeří máme dovoleno vzít si jídlo z bufetu pro zákazníky. Vše je tu formou bufetu, takže jídlo hostům neroznášíte.

Takže pokud uvažujete o změně zaměstnání, nebo chcete získat zkušenosti, ať pracovní nebo jazykové, doporučuju Vám spojit s paní Smékalovou, která se snaží vyhovět všem vaším požadavkům a určitě je lepší mít zajištěnou práci, ubytování a mít jistotu a oporu.

S pozdravem Maja