Lucie Machalová

Lucie Machalová, pracovní stáž na ostrově Rhodos

„Z Rhodosu jsem se vracela plná úžasných dojmů, které bych doma nezažila.“

…Nečekaně opět chvátám na přednášku a i v té rychlosti zahlédnu na nástěnce velký nápis „Zaplatíme Vám za léto na ostrově Rhodos“, to přece nejde se nezastavit. Po přečtení inzerátu bylo jasné, že na letošní léto už mám plán, ale po prvních nadšených minutách ve mně začaly hlodat pochybnosti...

…Vždyť neumím řecky a angličtinu mám teprve druhý rok! Jak se domluvím? Nevadí, pojedu na pozici pokojské, tam moc mluvit nebudu.

….Nikdy jsem na tak dlouho sama nikde nebyla! Ale co - vrátit se můžu kdykoli a určitě se tam seznámím.

Pracovní stáž Rhodos

Nakonec samozřejmě - jak jinak u mladého člověka - začaly převládat argumenty pro to vyrazit do neznáma. Po příjezdu a ubytování jsem se samozřejmě začala probírat ze snu a uvědomovat si, že tady jsem já ten cizinec, ta pracovní síla.

Až po rozhovoru s managerem hotelu a po obdržení rozpisu směn jsem se dozvěděla, že některé dny v týdnu budu obsluhovat za barem a v restauraci a jiné dny si budu užívat jako plavčík u bazénu.

Poté, co na hotelu pochopili, že nejsem žádný povaleč, ke mně změnili přístup a najednou jsem už nebyla pouhý anonymní brigádník, ale parťák a to i ve volném čase. Čtyři měsíce, které jsem na Rhodosu strávila, byly i plné poznávání místní kultury, památek a samozřejmě i nočního života.

I přes obavy, se kterými jsem se na Rhodos vydala, jsem se nakonec vracela plná úžasných dojmů, které bych doma nezažila. Do budoucna mi toto léto pomohlo si uvědomit, že jsem člověk, který se o sebe dokáže postarat a překážky nám nejsou do cesty kladeny proto, aby nás porazily, ale abychom je překovali.