Životní náklady v Řecku a na Kypru

Životní úroveň v Řecku je o něco vyšší než naše česká/slovenská, takže v přepočtu na české koruny vyjdou ceny potravin, nájmu a dalších služeb o něco dráž než u nás. Životní úroveň na Kypru je ještě o něco vyšší než v Řecku, čemuž rovněž odpovídají i ceny.

Pro představu o cenách potravin uvádíme: balená voda 1,5 litru 1 Euro, bochník chleba 1,5 Euro, sýry (záleží na gramáži a druhu) – sýr Feta 1 kilo 7 Eur, maso (záleží na gramáži a druhu) – vepřové 1 kilo 7 Eur, jogurt 1,5 Euro, těstoviny 2,5 Eur. Jídlo v restauraci: řecký salát od 5 Eur, tzatziki od 3 Eur, chobotnice od 10 Eur, gyros do ruky od 2,5 Eur, maso s rýží od 8 Eur. Pivo od 2,5 Eur, víno 0,5 litru od 4 Eur. Na Kypru budou tyto ceny vždy o něco vyšší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ceny nájmu se v Řecku i na Kypru odvíjí od místa, kde byt hledáte. Na turisticky oblíbených řeckých ostrovech a u pláže budou ceny nájmu logicky vyšší. Dále samozřejmě záleží na velikosti bytu a na počtu osob, které v něm budou bydlet. Obecně platí, že pokud najdete byt do 300 Eur + poplatky, bude to velmi dobrá cena. Nezbytné je zmínit, že bydlení je dobré mít zajištěno ještě před vaším příjezdem na místo. Což znamená hodiny prohledávání inzerátů na řeckých/kyperských webech a domlouvání po telefonu. Dalším oříškem může být zajištění ubytování na dálku, každý majitel by totiž logicky chtěl svého nájemníka poznat osobně ještě před finálním rozhodnutím.

Všechny hotely, které nabízejí práci zaměstnancům ze zahraničí, jim rovněž poskytují UBYTOVÁNÍ ZDARMA a to buď přímo v prostorách daného hotelu, nebo v jeho blízkosti. To stejné platí i pro STRAVU, ta je taktéž zajištěna v hotelu zcela BEZ POPLATKU a to i ve dnech volna.

Odhadem tak měsíčně ušetříte cca 300 Eur = 8 400,- za ubytování a cca 150 Eur = 4 200,- (při velmi střídmém stravování) za stravu.