ZAKYNTHOS: Jasná volba i pro Karety obrovské

Zakynthos je spolu s Korfu jedním z nejdéle navštěvovaných řeckých ostrovů a podobně jako jeho jónští sousedé i úžasně zelený. Zakynthos neboli Zante je nejjižnějším ostrovem v Jónském moři a je trochu unikátně rozdělen na tři různé části, což přímo na ostrově poznáte i na vlastní oči. Sever ostrova je hornatý a v porovnání se zbytkem vyprahlejší, centrální část je nížinatá a úrodná, zaměřená na zemědělství a jih je naopak nejvyhledávanějším cílem turistů.

Hlavní město se jmenuje stejně jako samotný ostrov a jeho poloha přímo u moře je naprosto dokonalá. Hlavní promenáda se táhne podél přístavu, její dominantou je kostel svatého Dionýsa, patrona celého ostrova. Svátek svatého Dionýsa se slaví 23. – 26. srpna a v těchto dnech se ostrov doslova zaplní Řeky ze všech koutů země i ze zahraničí. V hlavním městě určitě navštivte bývalý obranný hrad, který se tyčí nad přístavem, jsou z něj úžasné výhledy na město.

Jih Zakynthosu se tak trochu potácí mezi dvěma protipóly. Tato část ostrova je turisticky nejoblíbenější, nachází se zde největší letovisko Laganas, které je považováno za jedno z nejrušnějších na ostrově. Nad vedlejší pláží Kalamaki přistávají letadla, což je taky oblíbená podívaná pro turisty. Dalším lákadlem je ostrůvek Agios Sostis, neobyčejně malebné místo zejména pro svatební obřady a zlatým hřebem je bezesporu písečná pláž Gerakas. Druhým protipólem je ochrana přírody, tuto část Zakynthosu si totiž za své hnízdiště vybraly želvy Karety obrovské a ty jsou nejvíc ohroženy právě turistickým ruchem. Hnízdí totiž na oblíbené pláži v Laganasu a právě v době nejvyšší turistické sezony, v srpnu. Je tedy třeba přísně dodržovat pravidla ochrany želv, především nezasahovat do jejich hnízdišť.

Severní část ostrova je charakteristická bílými křídovými útesy, tyrkysovou barvou moře a zelenými borovicovými lesy. Největším turistickým lákadlem této oblasti je bez debat vrak obchodní lodi na pláži Navagio , která je nádherně viditelná z vyhlídkové plošiny na severozápadě ostrova. Naopak na nejseverovýchodnějším výběžku ostrova se nachází malá vesnice Agios Nikolaos, odkud vyplouvají malé čluny na prohlídku Modrých jeskyní. Zde na vlastní oči uvidíte jasně tyrkysovou barvu, která je v této části ostrova způsobována vápencovými skalami.

Ve středu ostrova je jen jedno větší letovisko, Tsilivi s klasickým turistickým zázemím. Ve druhém největším městě Katastari si prohlédněte obyčejný život ostrovanů bez turistických příkras. Na západní části vyhledejte vesnici Exo Chora, jejím lákadlem je nejstarší olivovník na ostrově.

V případě, že budete na Zakynthosu trávit celé léto, určitě si nenechte ujít vyjížďku lodí okolo ostrova. Jedině tak se totiž dostanete až na pláž s vrakem Navagio.

CHCI PRÁCI NA ZAKYNTHOSU

Všeobecné obchodní podmínky

počítadlo.abz.cz
©2016