Pracovní podmínky na Kypru

PRACOVNÍ POVOLENÍ

Občané ČR a SR k výkonu práce na Kypru nepotřebují pracovní povolení.

POVINNÁ REGISTRACE

Občané zemí EU/EHP mohou na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti pobývat na území Kypru 3 měsíce. Po 3 měsících nastává povinnost požádat si o povolení k pobytu občana EU/EHP na migračním úřadě kyperského ministerstva vnitra. V případě, že na Kypru pracujete v pracovním poměru ošetřeném řádnou pracovní smlouvou, tuto registraci na kyperských úřadech je třeba učinit i při pobytu kratším než 3 měsíce. Všichni naši kyperští zaměstnavatelé zařídí tuto registraci za vás! Na Kypru je třeba počítat s cca 30denní lhůtou pro vyřízení dokumentů.

MINIMÁLNÍ MZDA

Stanovení minimální mzdy se na Kypru vztahuje pouze na určité typy profesí. Jedná se o úředníky/-ce, prodavače/-ky v obchodech, školní asistenty/-ky, pečovatele/-lky o děti a seniory a pomocný personál v nemocnicích. Pro žádné jiné profese není zákonem stanovena minimální mzda, záleží tedy na zaměstnavateli, jakou mzdu vám nabídne. Podle řeckého zákona je povinnost vyplácet zaměstnancům mzdu na bankovní účet založený v kyperské bance. Tento účet pro vás založí pracovníci hotelu, to znamená, že vy osobně s bankou komunikovat nemusíte. Plat si můžete vybírat z bankomatu, v hotovosti na pobočce či si jej posílat na český účet pomocí internetového bankovnictví.

PRACOVNÍ DOBA

Standardní pracovní doba trvá 40 hodin týdně, v horkých letních měsících bývá obvyklá doba poledního klidu. Maximální denní pracovní doba činí 10 hodin.

CHCI PRÁCI NA KYPRU

SÍDLA ZASTUPITELSKÝCH ÚŘADŮ

Velvyslanectví České republiky v Nikosii 18 Kyriakou Matsi Street Victory Tower, 2nd Floor. Office No. 202 1307 Nicosia CYPRUS Tel.: +357 224 21 118; +357 223 14058, E-mail: nicosia@embassy.mzv.cz, Web: http://www.mzv.cz/nicosia Velvyslanectví Kyperské republiky v SR (Velvyslanectví v Praze dočasně uzavřeno) Michalská 12 811 01 Bratislava SLOVENSKO Tel.: +421 232 788 111, E-mail: office@cyembassy.sk, Web: http://www.mfa.gov.cy

Zdroj: EURES, MPSV