KRÉTA: Největší řecký ostrov

Největší řecký ostrov toho svým návštěvníkům i obyvatelům nabízí opravdu mnoho. Na jedné straně kosmopolitní, rozvinutá a živá města, na straně druhé tradiční horské vesnice, jedinečné pozůstatky nejstarší evropské civilizace i slavnou soutěsku Samaria. Obecně platí, že sever Kréty je lidnatý, turisty vyhledávaný, oblast mezi Irakliem a Rethymnem je vůbec nejrušnější. Ze severních středisek je klidnější oblast Chanie. Naopak jih je větrný a liduprázdnější.

Hlavním městem Kréty je Iraklio, kdysi Heraklion, jehož mohutné hradby obepínají středověké město s benátskou pevností. Z Iraklia pocházel autor snad nejslavnějšího Řeka – Zorby. Druhým nejnavštěvovanějším městem ostrova je Agios Nikolaos, jenž je atraktivní také díky blízkosti ostrůvku Spinalonga, kam byli ještě v 50. letech odváženi všichni malomocní. Třetici oblíbenců uzavírá Rethymnon s množstvím barů a diskoték i malebnou městskou pláží. Město Chania už se nenachází v tak přeplněné oblasti a pro mnohé je právě Chania nejkrásnějším krétským městem.

Milovníci antiky budou na Krétě ve svém živlu. Doslova nutností je na Krétě návštěva paláce Knóssos, kde žil v místním labyrintu bájný Minotaurus. Pozůstatky paláce se nachází nedaleko města Iraklio a turisté se sem pohodlně dostanou místním autobusem. Dalšími známými místy jsou minojská Gortýna a Faistos.

Přírodní krásy Kréty bezesporu stojí za to, za celý ostrov zmiňme minimálně soutěsku Samaria nedaleko Chanie. Procházka rozhodně není odpočinková, několikrát se stalo, že protékající říčka smetla pár turistů přímo do moře. V pohoří Ida na půli cesty mezi Rethymnem a Irakliem byl podle řeckých bájí ukryt a vychováván bůh Zeus. V tomto pohoří se rovněž nachází nejvyšší krétská hora Psiloritis.

Kréta je jedinečným výchozím bodem pro jednodenní výlet na skvostný ostrov Santorini, trajekty vyjíždí z Rethymnu, Iralkia či Agios Nikolaos.

CHCI PRÁCI NA KRÉTĚ

Všeobecné obchodní podmínky

počítadlo.abz.cz
©2016