KOS: ostrov lékařů

Kos je po Rhodosu druhý největší a nejoblíbenější ostrov souostroví Dodekanésos. Velkou výhodou Kosu je, že jej pohodlně prozkoumáte na půjčeném skútru, vše je relativně blízko sebe a navíc vám zbyde čas i k poznání okolních neméně zajímavých ostrovů. Podle mytologie se na Kosu narodil bůh zdraví Asklépios, jehož potomkem byl prý i „otec medicíny“ Hippokratés.

Stejnojmenné hlavní město Kos leží na východní straně ostrova, pouhých 24 kilometrů od velkého tureckého města Bodrum. Centrem města je velké náměstí s veřejnou tržnicí, obchody se suvenýry a kostelem. Největším lákadlem města Kos je určitě obrovský Hippokratův platan, pod kterým podle místních pověstí sedával a vyučoval nejslavnější lékař starověku Hippokratés.

V případě, že se budete chtít blíže seznámit s historií ostrova, vaše kroky určitě povedou na starověkou agoru v hlavním městě, ta se nachází nedaleko současného hlavního náměstí. A hned potom se vydáte do Asklepionu, archeologického naleziště 4 kilometry od hlavního města. Jedná se o největší léčebné centrum (v dnešním smyslu slova sanatorium) starověkého Řecka.

Kos je lemován 112 kilometry pobřeží a pláží je zde opravdu nespočet, od různé velikosti, kvality i návštěvnosti. Nejkrásnější pás pláží se nachází na jihu ostrova u malebného ostrůvku Kefalos, nejvyhledávanější z nich je část s názvem Langades. Pláže na severním pobřeží ostrova vybízí zejména k vodním sportům typu windsurfing či kiting.

Ostrov Kos je v podstatě dlouhá úrodná placka, ve vnitrozemí se tyčí nejvyšší hora o výšce pouhých 850 metrů nad mořem. Na jejím úpatí určitě navštivte zatím ještě typické horské vesnice a zajděte si na oběd do některé z místních taveren.

Z přístavu hlavního města Kos můžete vyrazit na výlet na okolní ostrovy. Nejvyhledávanějším cílem jednodenních výletů z Kosu je ostrůvek sopečného původu Nisyros, na němž můžete vstoupit i do kaldery bývalé sopky. Na sever od Kosu je na dosah ostrov Kalymnos, neobyčejně malebný v minulosti proslaven lovem mořských hub. Pokud se vydáte do Turecka, nezapomeňte si s sebou cestovní pas, budete totiž vstupovat na území mimo EU. Z Kosu je nejdostupnější velké turecké město Bodrum, antické město Halikarnásos, s velkými nákupními možnostmi, spoustou restaurací.

CHCI PRÁCI NA KOSU

Všeobecné obchodní podmínky

počítadlo.abz.cz
©2016