Administrativa před odjezdem do zahraničí

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

V případě, že za vás bude zdravotní pojištění hrazeno zaměstnavatelem na území státu, v němž budete pracovat, je potřeba toto vaší české zdravotní pojišťovně oznámit a ještě před odjezdem se na celou dobu vašeho pobytu mimo republiku odhlásit. Před návratem do ČR si od zaměstnavatele vyžádejte doklad o uhrazeném pojištění (ve formě pracovní smlouvy, kde je o pojištění zmínka či kartičky pojištění) a s tímto dokladem se přihlaste zpět k platbě zdravotního pojištění na území ČR.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Ukončíte-li před odjezdem do zahraničí zaměstnanecký poměr v ČR, bude vám automaticky ukončeno i přihlášení na OSSZ. V případě, že jste OSVČ, musíte se odhlásit sami. V zemi, kde budete pracovat, vás zaměstnavatel přihlásí do místního sytému odvodu sociálního pojištění. Po návratu do ČR na OSSZ opět nahlásíte jako zaměstnanec, OSVČ nebo prostřednictvím ÚP.

ÚŘAD PRÁCE

Pokud jste registrovaní na Úřadu práce ČR a plánujete vyjet do zahraničí, musíte se z něj odhlásit. V destinaci obdržíte řádnou pracovní smlouvu a budete zavedeni do systému zaměstnanců daného státu, v němž pracujete. Pokud se po návratu zpět do ČR plánujete znovu registrovat na ÚP, doporučujeme prodiskutovat podmínky vyplácení podpory v nezaměstnanosti s referenty vám příslušného Úřadu práce ČR.